Pracownia krawiecka – kod PKD 14.19.Z, wymagania i opis działalności

Pracownia krawiecka to firma zajmująca się szyciem i naprawą ubrań, projektowaniem i tworzeniem odzieży na zamówienie oraz różnymi usługami związanymi z krawiectwem.

Rynek biznesów krawieckich obejmuje zarówno krawcowe miarowe, niezależne marki odzieżowe, lokalne biznesy oferujące produkty i usługi z zakresu szyciowego handmade jak i wytwórców szeroko pojętego home decor.

Obecnie wiele młodych kobiet decyduje się otwierać biznesy krawieckie połączone ze sprzedażą internetową. Pracownię krawiecką można tworzyć we własnym domu a ich właścicielki szyją nie tylko ubrania, ale przede wszystkim artykuły dla dzieci oraz przeznaczone do wyposażania wnętrz. Mogą to więc być kocyki, pościele i zabawki dla dzieci albo bieżniki, fartuchy, obrusy, poszewki itd. Możliwości jest całkiem sporo, bo szyć można prawie wszystko: pokrowce na laptopy, maseczki ochronne, ubrania dla psów, kojce, pokrowce na krzesła itd. pracownia krawiecka

W dzisiejszych czasach oryginalność jest w cenie, a konsumenci coraz bardziej doceniają wartość produktów jedynych w swoim rodzaju. Produkowane własnoręcznie wyroby są być może niedoskonałe, ale wyróżniają się na plus na tle towarów produkowanych masowo w fabrykach. To ekologiczna alternatywa dla rzeczy wykonywanych seryjnie sposobem maszynowym. Drugą sprawą jest cena. Za jakość oraz unikalność samego produktu klient otrzymuje przystępne ceny. Nie płaci za markę, a za sam gatunek zakupionego artykułu.

Ręcznie wytworzone przedmioty pozwalają kupującym wyróżnić się z tłumu za pomocą oryginalnej, jedynej w swoim rodzaju rzeczy.

W branży odzieżowej ogromne znaczenie ma świadomość marki i wykreowany przez firmę wizerunek. Jest to proces długotrwały i wymaga przekonania do siebie nabywców. pracownia krawiecka

Prowadzenie pracowni krawieckiej i projektowej nie jest działalnością regulowaną i nie wiąże się z koniecznością uzyskania koncesji, licencji lub zezwoleń. Dla planowanego profilu działalności gospodarczej nie są też wymagane specjalistyczne uprawnienia zawodowe, które mogłyby stanowić bariery wejścia przedsiębiorstwa na rynek. pracownia krawiecka

Poniżej ogólny opis działalności pracowni krawieckiej oraz informacje dotyczące kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności).


Przykładowe biznesplany
Kod PKD Pracownia krawiecka

Główny kod PKD dla pracowni krawieckich to 14.19.Z – „Produkcja pozostałej odzieży i dodatków do odzieży”.

Inne w tej samej kategorii najczęściej stosowane kody PKD:
– 13.92.Z – Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych,
– 14.13.Z – Produkcja pozostałej odzieży wierzchniej.


Pracownia krawiecka
Pracownia krawiecka
Opis działalności pracowni krawieckiej
 • Naprawa ubrań. Pracownie krawieckie zajmują się naprawą ubrań, taką jak skracanie spodni, zwężanie koszul, wymiana zamków błyskawicznych, naprawa dziur i innych uszkodzeń itd.
 • Projektowanie i szycie na zamówienie. Oferują usługi projektowania i szycia ubrań na zamówienie klientów. Mogą tworzyć niestandardowe ubrania, takie jak suknie ślubne, garnitury, sukienki wieczorowe itp.
 • Przeróbki i dostosowanie ubrań. Dostosowują gotowe ubrania do indywidualnych potrzeb klienta, zmieniając długość, szerokość, kształt itp.
 • Pranie i prasowanie. Niektóre pracownie oferują usługi prania i prasowania ubrań oraz innych tekstyliów.
 • Naprawa i obróbka skóry. Niektóre pracownie zajmują się również obróbką i naprawą wyrobów skórzanych, takich jak torby, kurtki, buty itp.

Przykładowe biznesplany
Wymagania dotyczące założenia pracowni krawieckiej
 • Rejestracja firmy. Konieczna jest rejestracja działalności gospodarczej i uzyskanie odpowiednich zezwoleń i licencji, jeśli wymaga tego prawo lokalne.
 • Personel i kwalifikacje. Warto zatrudnić doświadczonych krawców i krawcowe, którzy posiadają odpowiednie umiejętności w zakresie szycia i naprawy ubrań.
 • Lokalizacja pracowni. Ważne jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji na pracownię, która może być dostępna dla klientów.
 • Narzędzia i wyposażenie. Zakup niezbędnych narzędzi krawieckich, takich jak maszyny do szycia, nożyczki, nici, guziki, suwaki, igły itp.
 • Materiały i tkaniny. Zapewnienie dostępu do różnych materiałów, tkanin i akcesoriów krawieckich.
 • Zarządzanie i obsługa klienta. Ustalenie procedur przyjmowania zleceń, kontaktu z klientami i obsługi zamówień.
 • Marketing i reklama. Promocja działalności, na przykład poprzez reklamę online, lokalne ogłoszenia, stronę internetową itp.

Pracownie krawieckie mogą być zarówno małymi lokalnymi firmami, jak i większymi zakładami, które oferują szeroki zakres usług krawieckich. Jako przedsiębiorca prowadzący pracownię krawiecką, ważne jest, aby zapewnić wysoką jakość usług i skupić się na obsłudze klienta, co może przyczynić się do sukcesu w tej branży.

Działalność związana z krawiectwem i haftem komputerowym wymaga umiejętności manualnych, precyzji i kreatywności. Sukces w tej branży często zależy od zdolności do tworzenia wyjątkowych projektów, zrozumienia potrzeb klientów i dostarczania wysokiej jakości usług. Ponadto, dbałość o jakość materiałów i wykorzystywanych technologii jest kluczowa dla zachowania dobrej reputacji w tej dziedzinie.