Usługi fryzjerskie – kod PKD 96.02.Z, wymagania i opis działalności

Usługi fryzjerskie to popularny rodzaj działalności w branży kosmetycznej, który obejmuje usługi związane z pielęgnacją włosów i stylizacją fryzur.


Fryzjer – osoba zajmująca się:
– myciem, obcinaniem i układaniem, czesaniem, suszeniem, farbowaniem, prostowaniem włosów, wykonywaniem trwałej ondulacji oraz podobnych czynności świadczonych dla mężczyzn i kobiet,
– goleniem i przycinaniem brody,
– masażem twarzy, manicurem i pedicurem, robieniem makijażu itp.,
– pozostałe zabiegi kosmetyczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zawód fryzjera należy do grupy zawodów usługowych. Dzięki posiadanym umiejętnościom fryzjer może również prowadzić własny zakład usługowy. Zawód fryzjera nie jest zawodem regulowanym, a prowadzenie zakładu fryzjerskiego nie jest działalnością regulowaną. Zatem każdy może otworzyć zakład fryzjerski.


Poniżej ogólny opis działalności usług fryzjerskich oraz informacje dotyczące kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności).


Przykładowe biznesplany
Kod PKD

Główny kod PKD dla usług fryzjerskich to 96.02.Z – „Działalność fryzjerska i kosmetyczna oraz pozostała działalność z zakresu usług osobistych”.


usługi fryzjerskie
usługi fryzjerskie
Opis działalności usług fryzjerskich usługi fryzjerskie
 • Strzyżenie i modelowanie fryzur. Usługi fryzjerskie obejmują strzyżenie włosów klientów według ich życzeń i preferencji, a także modelowanie fryzur, tworzenie fryzur okolicznościowych i wiele innych zabiegów związanych z fryzjerstwem.
 • Koloryzacja włosów. Fryzjerzy oferują usługi koloryzacji włosów, w tym farbowanie, rozjaśnianie, refleksy, melirovanie, balayage itp.
 • Perukarstwo. Niektóre salony fryzjerskie specjalizują się w tworzeniu peruk i protez włosowych oraz oferują usługi związane z ich dostosowywaniem i pielęgnacją.
 • Usługi pielęgnacyjne. Fryzjerzy również mogą oferować usługi związane z pielęgnacją włosów, takie jak zabiegi kondycjonujące, regenerujące, odbudowujące, trwała ondulacja itp.
 • Usługi barberingowe. Niektóre salony fryzjerskie specjalizują się w fryzjerstwie męskim i oferują tradycyjne usługi strzyżenia męskiego oraz golenia brody.

Przykładowe biznesplany
Wymagania dotyczące założenia firmy usług fryzjerskich
 • Rejestracja firmy. Konieczna jest rejestracja firmy oraz uzyskanie odpowiednich zezwoleń i licencji, co może zależeć od lokalnych przepisów i rodzaju działalności.
 • Lokalizacja i wyposażenie. Wymagane jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji na salon fryzjerski i wyposażenie go w niezbędne narzędzia i sprzęt fryzjerski, takie jak fotele fryzjerskie, lustra, suszarki, nożyczki, farby do włosów itp.
 • Personel. Jeśli planujesz zatrudniać innych fryzjerów, będziesz musiał zorganizować proces rekrutacji i zatrudnienia personelu.
 • Produkty i kosmetyki fryzjerskie. Musisz dostarczyć odpowiednie produkty do koloryzacji włosów, pielęgnacji, stylizacji i inne kosmetyki fryzjerskie.
 • Marketing i promocja. Opracowanie strategii marketingowej i promocyjnej, w tym reklama lokalna, strona internetowa, media społecznościowe i inne narzędzia promocji.
 • Umowy i zasady współpracy. Określenie zasad współpracy z klientami, w tym ustalenie cen, terminów płatności, zasad anulacji wizyt i innych warunków umowy.

Otwierając zakład fryzjerski można wybrać (po spełnieniu odpowiednich warunków) każdy rodzaj działalności gospodarczej (poza spółką partnerską). Najczęściej wybieranym rodzajem działalności jest wpis osoby fizycznej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza.

Od 1 stycznia 2015 roku prowadzenie zakładu fryzjerskiego wymaga posiadania zarejestrowanej kasy fiskalnej.

Właściciel nieruchomości, na której znajduje się budynek lub lokal, w którym prowadzony jest zakład fryzjerski zobowiązany jest, w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych, do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzór deklaracji, wysokość opłat, termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określane są w drodze uchwały rady gminy stanowiącej akt prawa miejscowego. Wysokość opłaty może zależeć od:
1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość lub
2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub 
3) powierzchni lokalu mieszkalnego.
Dopuszczalne jest stosowanie więcej niż jednej metody ustalania opłat na terenie gminy.

W obecnych czasach rynek usług fryzjerskich coraz bardziej się rozwija, a klienci stają się coraz bardziej wymagający jeżeli chodzi o tego typu usługi. Powstają coraz to nowe i lepiej wyposażone salony fryzjerskie, już nie tylko w dużych miastach ale i w tych mniejszych, a nawet w małych miasteczkach i na wsiach. Świadczą one różnorakie usługi: od strzyżenia po komputerowe opracowanie i modelowanie fryzur oraz usługi solarium.

Fryzjerstwo to branża, która cieszy się stałą klientelą, ale konkurencja może być również wysoka. Dlatego ważne jest, aby oferować wysoką jakość usług, być na bieżąco z trendami w modzie fryzjerskiej i dbać o zadowolenie klientów.