Przedstawiony w publikacji „BIZNESPLAN opiekun dzienny nad dziećmi do lat 3” zakres oferowanych produktów / usług:
1/. opieka stała (oferta całodzienna / kompleksowa – czesne miesięczne): 1 miesiąc / 1 dziecko
2/. pobyt dzienny: 1 dzień / 1 dziecko
3/. opieka okazjonalna / doraźna: 1 godzina / 1 dziecko
Charakterystyka ogólna
W świetle obowiązującego prawa formalna, instytucjonalna opieka nad najmłodszymi (dziećmi do 3. roku życia) może być realizowana przez:
- żłobek (od 20. tygodnia życia dziecka),
- klub dziecięcy (od 1. roku życia),
- dziennego opiekuna,
- nianię.
Dzienny opiekun to osoba, posiadająca odpowiednie kwalifikacje która zapewnia opiekę dla małej grupy dzieci. Dzienny opiekun zajmuje się grupą nie więcej niż 5 dzieci w wieku do lat 3. W sytuacji, gdy któreś z tych dzieci nie ma ukończonych 12 miesięcy życia lub jest niepełnosprawne albo z innych przyczyn wymaga szczególnej opieki, grupa dzieci nie może liczyć więcej niż 3 dzieci.
Dzienny opiekun może prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek (tzw. samozatrudnienie). Dzienny opiekun sprawuje opiekę w lokalu, do którego posiada tytuł prawny, czyli np. we własnym mieszkaniu lub w wynajmowanym przez siebie lokalu.
Praca dziennego opiekuna wymaga samodzielnego planowania oraz organizowania czasu i zakresu pracy, twórczego myślenia i otwartości na nowe rozwiązania. Czas pracy powinien być dopasowany do czasu pracy rodziców powierzonych dzieci i uwzględniać zmianowy charakter, ruchome godzin pracy, możliwość pracy w nocy i w święta. Dzienny opiekun w ramach wykonywanych zadań może pracować samodzielnie, jak również korzystać z pomocy rodziców lub wolontariuszy.
Ponieważ dzienny opiekun świadczy usługi przeważnie w swoim miejscu zamieszkania – we własnym domu lub mieszkaniu – rodzice są więc zobowiązani, aby przyprowadzać lub przywozić dziecko do miejsca, w którym ma ono zapewnioną opiekę.
Dzienny opiekun ma zapewnić dzieciom wyżywienie, w oparciu o posiłki dostarczone przez rodziców. Będzie też odpowiedzialny za zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne, wynikające z wieku i potrzeb dzieci.
Jeżeli kandydat na dziennego opiekuna nie ma odpowiedniego wykształcenia, to osoba taka jest zobowiązana do odbycia 160-godzinnego szkolenia, a następnie zdania egzaminu potwierdzającego zdobytą wiedzę i umiejętności.
Jeśli kandydat na dziennego opiekuna posiada odpowiednie kwalifikacje, rozumiane jako zawód: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, to taka osoba jest zobowiązana do odbycia 40-godzinnego szkolenia uzupełniającego, w tym z zakresu udzielania dziecku pierwszej pomocy.
Z obowiązku odbycia szkolenia zwolniona jest osoba, która pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia / pracy na własny rachunek jako dzienny opiekun.
Podstawowe numery PKD
88.91.Z – Opieka dzienna nad dziećmi
Podklasa PKD 88.91.Z obejmuje:
– działalność żłobków,
– pozostałą opiekę dzienną nad dziećmi, włączając dzieci niepełnosprawne.
Podklasa PKD 88.91.Z nie obejmuje:
-wychowania przedszkolnego, sklasyfikowanego w 85.10.Z.
Spis treści opracowania „BIZNESPLAN opiekun dzienny nad dziećmi do lat 3”:
- DANE WNIOSKODAWCY
1.1. Podstawowe dane
1.2. Podstawowe informacje
- SKRÓCONY OPIS PRZEDSIĘWZIĘCIA
2.1. Rodzaj proponowanej działalności
2.2. Skrócone dane dotyczące proponowanej inicjatywy
- PROJEKT PRZEDSIĘWZIĘCIA
3.1. Przedstawienie projektu
3.2. Oferta
3.3. Rynek
3.4. Konkurencja
3.5. Cena
3.6. Sprzedaż i przychód
3.7. Proces produkcji / dostarczania
3.8. Zagrożenia i możliwości
- PLANY WYDATKÓW
4.1. Uzasadnienie wydatków w prowadzonej działalności gospodarczej
4.2. Charakterystyka prowadzonej działalności gospodarczej
4.3. Zestawienie wydatków w prowadzonej działalności gospodarczej
4.4. Zasoby ludzkie
4.5. Lokalizacja i zaplecze techniczne
- PLAN EKONOMICZNO-FINANSOWY
5.1. Kalkulacja kosztów podjęcia działalności
5.2. Źródła pokrycia wydatków
5.3. Prognoza ekonomiczna działalności przedsiębiorstwa
UWAGA !!!!
Oferowane BIZNESPLANY to gotowe przykładowe publikacje, które mogą stanowić dla Klienta wzór / wytyczne i pomoc merytoryczną do napisania własnego wniosku o dotację.
Zostały one wykonane na potrzeby dofinansowania z Urzędu Pracy lub środków unijnych w oparciu o dokumenty realnie złożone w poszczególnych Urzędach Pracy i / lub instytucjach realizujących projekty unijne.
Dostępne GRATISY (jeden do wyboru):
- PUBLIKACJA: „Rozpoczęcie działalności gospodarczej – Tworzenie biznesplanów oraz budżetów inwestycyjnych – wybrane zagadnienia” (6 stron)
- lub drugi dowolnie wybrany BIZNESPLAN dostępny w naszym SKLEPIE (przy zamówieniu proszę podać tytuł)